2022. szeptember 14-én különleges nemzetközi vendéggel indul a Ludwig Múzeum, a BC4LS központ (Budapest Centre for Long-Term Sustainability) és a PADME Alapítvány Fenntarthatóság a művészet és gazdaság keresztmetszetében című előadássorozata.
dr. Eike Schmidt a firenzei Uffizi képtár igazgatója előadásában azokról az innovatív kezdeményezésekről beszél, amelyek az elmúlt években alapjaiban változtatták meg a világhírű képtár működését. Michelangelo és Botticceli művek non-fungible token (nem helyettesíthető token, azaz röviden NFT) másolatának eladása előtt 2020-ban döbbenten állt a világ. Mára azonban a világ nagy múzeumai is létrehozták a saját NFT platformjukat, amivel új trend indult. Fáykiss Péter a Magyar Nemzeti Bank Digitalizációs Igazgatóságának igazgatója ezt az új trendet a pénzügyi világ digitalizációs kihívásai oldaláról közelíti meg, hiszen a Magyar Nemzeti Bank a világon az állami szervek körében elsők között nyitott az NFT megoldások felé.
Az esemény vezérfonala a fenntarthatóság, párbeszéd és a közös értékteremtés. Az előadásokat követő kerekasztalbeszélgetés moderátora Dr. Melanie Kay Smith (PhD) egyetemi docens, kutató és tanácsadó)
A sorozat első eseményének témája:
Paradigmaváltás a múzeumi gyűjteményezésben, avagy mi a közös a digitalizált mű és a pénz között?
ELŐADÓK
Dr. Eike Schmidt, a firenzei Uffizi Képtár igazgatója
Az előadás címe: A múzeumok és az NFT: Lesz-e tavasz a kriptotél után?
Fáykiss Péter, a Magyar Nemzeti Bank Digitalizációs Igazgatóságának vezetője
Az előadás címe: Az innováció élvonalában: A magyar nemzeti bank NFT-kibocsátási platformja
Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követi, melynek során a közönség tagjai is feltehetik kérdéseiket az előadóknak.
MODERÁTOR
Melanie Kay Smith, Budapesti Metropolitan Egyetem turizmusmenedzsment BSc és MSc programvezetője
Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött, kérjük, jelezze részvételi szándékát az alábbi gombra kattintva megjelenő űrlapon!
Szinkrontolmácsot biztosítunk.
BŐVEBBEN AZ ELŐADÓKRÓL
Dr. Eike Schmidt német művészettörténész a második mandátumát tölti a firenzei Uffizi Képtárban, a múzeum 250 éves történetében ő az első nem olasz igazgató. Korábban a kaliforniai J. Paul Getty Múzeumban és a washingtoni National Gallery of Artban töltött be pozíciókat. A világ egyik legrégebbi múzeumát pár év alatt progresszív megújulni képes intézménnyé alakította. Toszkána múltját, jelenét és jövőjét szem előtt tartva, Dr. Schmidt legújabb projektje, az Uffizi Diffusi, amelyben a múzeum hatókörét kiterjeszti az egész vidéken a kisebb galériáknak kölcsönzött műtárgyak révén. Az Uffizi Diffusi olyan műalkotásokat tesz elérhetővé, amelyeket a túlzsúfolt múzeumban lehetetlen megközelíteni. A világ figyelmét most mégis a múzeum egyik fő művének a Michelangelo: Tondó NFT változatának eladásával vonta magára.
Fáykiss Péter 2009-ben végzett a Budapesti Corvinus Egyetemen. 2009-től a Magyar Nemzeti Bank munkatársa, ahol részt vett a Bázel III szabályozói javaslatcsomag európai implementációjának (CRR/CRD IV) hazai hatásait elemző csapat munkájában. 2013-ban a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyi Szabályozási főosztályának főosztályvezető helyettese lett, ahol főként a CRD IV európai szabályozáscsomag hazai implementációjáért és az új hitelintézeti törvény előkészítéséért felelt. 2014-től a jegybank Makroprudenciális politika főosztályának vezetője, 2017-től igazgatója. 2019-től az MNB új Digitalizációs igazgatóságát vezeti. 2009-től rendszeres előadó különböző szakmai fórumokon, illetve egyetemi és szakkollégiumi kurzusokon.
Dr. Melanie Kay Smith (PhD) egyetemi docens, kutató és tanácsadó, munkája középpontjában a várostervezés, a kulturális turizmus, valamint a turizmus és a jólét kapcsolata áll. A Budapesti Metropolitan Egyetem turizmusmenedzsment BSc és MSc programvezetője. Korábban a londoni Greenwichi Egyetem művészeti, örökségvédelmi, múzeumi és kulturális turizmusmenedzsment mesterképzésének programvezetője volt. Előadásokat tartott az Egyesült Királyságban, Magyarországon, Észtországban, Németországban, Ausztriában és Svájcban, valamint a világ számos országában meghívott előadó. Hét évig volt az ATLAS (Association for Tourism and Leisure Education) elnöke, és tanácsadói munkát végzett az UNWTO és az ETC számára, valamint regionális és nemzeti projekteket vezetett a kulturális és egészségturizmus területén. Számos könyv, valamint közel 100 folyóiratcikk és könyvfejezet szerzője/szerkesztője.
A programsorozat társszervezője és támogatója a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és a Neumann János Egyetem által létrehozott BC4LS európai kutatási és oktatási központ. Küldetésükben a hosszú távú fenntarthatósághoz és fejlődéshez fűződő közös érdek előmozdítását és a nemzetközi tudásmegosztásban rejlő kreatív potenciál hasznosítását emelik ki.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.
Kapcsolódó tartalom
„Nem vagyok robot.” A szingularitás határain 2022. szeptember 16. – november 27.
A kiállítás alapvetően napjaink technológia fejlődésének a mindennapi életre gyakorolt erőteljes hatásáról szól.