Vigyázat, művészet! – Kortárs szabadegyetem: Tayler Patrick

2023. október 17. 18.00–19.30
Mikor
2023. október 17. 18.00–19.30
Bérlettel is látogatható

A Ludwig Múzeum Kortárs Szabadegyetem előadássorozatában időszaki kiállításainkhoz kapcsolódó témákat és a legfrissebb művészeti tendenciákat tágabb kontextusban ismerheti meg a közönség.

 

ELŐADÓ: Tayler Patrick festőművész, művészeti író


AZ ELŐADÁSRÓL: 

A cuki esztétikai kategóriája születésünk pillanatától kezdve kondicionál bennünket. Tájékozódási ponttá válik, a kultúra részeként egy sor társadalmi erőviszonyt újszerű megvilágításba helyez, valamint meghökkentő perspektívákat teremt a popkultúra, a nosztalgiázás és a magasművészet közös zónájában. Lehet-e tudatos imidzs az infantilitás? Miért tobzódnak a fiatal műgyűjtők otthonaiban a vinylből készült játékok? Milyen a cuki sötét oldala?

Mintha a gyermekkor említését szinte azonnal követné a keserű freudi utóíz és a populáris pszichológia közhelykatalógusának dömpingje. Pedig, aki hagyja, hogy beüssön a háromszínű fagyi tuttifrutti aromája, hogy megcsillanjon a hologramos csomagolópapíron az ezredforduló, vagy engedi barangolni a gondolatait egy-egy animációs film díszletének útvesztőjében, az tudhatja, hogy a plüssel borított, robbanócukorral fűszerezett, a tekintetet rabul ejtő, lekerekített élű tapasztalatok képesek áthangolni a késődélutáni identitáskríziseket. Ebben a nosztalgikus élménytúladagolásban átfedésbe kerülnek az életkorok és az évtizedek, és kapcsolatba lépünk korábbi önmagunkkal, vagy legalábbis annak fiktív projekciójával.

A felnőttek posztapokaliptikus perspektívái egyre szűkösebb távlatokkal kecsegtetnek. A jelenkort értelmezni próbáló gondolati rendszerek lufikként pukkannak szét, jelezve, hogy úgyis minden megkérdőjeleződik. A gyermekkori tudatállapotba való visszahelyezkedés mint önként választott kivonulási útvonal sajátos művészeti válaszreakcióként jelentkezik. E regresszív attitűd nyomán a művész matricaként ragasztja infantilis vágyképeit a pop-art által fellazított képzőművészet albumába. Ebben az ízlés klasszikus szabályait kibillentő káoszban a műalkotások személyes szimpátiák alapján formált főszereplői kerülnek rivaldafénybe, a háttérben roskadozó képzőművészeti infrastruktúra mindeközben elhomályosodik.


AZ ELŐADÓRÓL BŐVEBBEN

Tayler Patrick festőművészként és képzőművész-tanárként végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, ahol jelenleg a Festő Tanszék tanársegédje. 2018 és 2022 között a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Doktori Iskolájának doktorandusza volt. Művészeti írással 2018 óta foglalkozik. Az Új Művészet Képzőművészeti Folyóirat szerzője és rovatszerkesztő munkatársa, valamint óraadó tanár a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol kreatív írást tanít angol nyelven. Különböző képzőművészeti projektekben vesz részt, elsősorban fordítóként és lektorként.

 

Az előadás kiállítási belépőjeggyel látogatható!

Részvétel regisztrációt követően lehetséges! Regisztrálni lejjebb ezen az oldalon lehet.

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.

Regisztrált látogatók: 94
Minimum létszám: 10
Maximum létszám: 130