100 éve született Peter Ludwig műgyűjtő, a budapesti Ludwig Múzeum alapító mecénása

100 éve született Peter Ludwig, a 20. század egyik legjelentősebb műgyűjtője, kinek nevét ma öt országban 19 múzeum és intézmény viseli.  

 

Az 1925. július 9-én Koblenzben született Peter Ludwig megkerülhetetlen szereplője volt a háború utáni nemzetközi művészeti életnek. Feleségével, Irene-vel egy csaknem 12 000 darabból álló hatalmas gyűjteményt hoztak létre, mely négy évezred alkotásait öleli fel az antik művészettől a modern és kortárs művészetig. Az ókori és a középkori tárgyak, a kínai, indiai, afrikai és a prekolumbián művészet, a barokk és rokokó műtárgyak, valamint modern és kortárs művek egyaránt gazdagították gyűjteményüket, melynek csúcspontjai az amerikai pop art és a csaknem 800 darabot számláló Picasso-gyűjtemény. gyűjtemény. Ludwig az elsők között volt, aki az egykori vasfüggöny mögötti országokra is kiterjesztette érdeklődését: az volt NDK, Szovjetunió, Bulgária, Magyarország, sőt, Kuba és a Kínai Népköztársaság kultúrpolitikusaival is tárgyalt és műveket vásárolt az itt élő művészektől.  

 

Peter Ludwig képzett jogász és művészettörténész volt. Művészettörténetet, régészetet, történelmet és filozófiát tanult a Mainzi Egyetemen, disszertációját Picasso emberképéről írta 1950-ben, mellyel doktori címet szerzett. 1951-ben feleségül vette diáktársát, Irene Monheimet, ami egyben Peter Ludwig karrierjének kezdetét is jelentette a családi vállalkozásban, a „Trumpf”, később „Ludwig Schokolade” néven ismert termékeket gyártó csokoládégyárban. Kiemelkedő képességeinek köszönhetően az évek során számos céget vásárolt fel, nemzetközileg is terjeszkedett, sokszorosára növelve a termelést és az értékesítést.  

 

Peter Ludwig 1957-ben kezdte meg műgyűjtői és mecénási tevékenységét, amikor együttműködést kezdeményezett aacheni és kölni múzeumokkal. Műveket adományozott, múzeumokat és intézményeket alapított: 1976-tól 1996-ban bekövetkezett haláláig a Ludwig házaspár tucatnyi múzeumot és intézményt hozott létre világszerte, többek között Aachenben, Bambergben, Bázelben, Bécsben, Budapesten, Havannában, Koblenzben, Kölnben, Oberhausenben, Pekingben, Saarlouisban és Szentpéterváron.  

 

A budapesti Ludwig Múzeumról szóló szerződést 1989-ben kötötte meg a Ludwig házaspár a magyar állam képviselővel. A múzeum első állandó kiállítása 1991-ben nyílt meg, majd 1996-ban Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum néven vált önálló intézménnyé. Húsz éve, 2005-ben költözött jelenlegi helyére, a müpa épületébe.