Geometria és képalkotás

Múzeumpedagógiai foglalkoztató füzet 11-18 éveseknek

Csörgő Attila műveihez kapcsolódó alkotólapok, geometrikus testek és egy camera obscura elkészítéséhez

 

KOROSZTÁLY

11-14 éves korosztály; 15-18 éves korosztály

 

A FOGLALKOZTATÓ FÜZET RÉSZEI

A Ludwig Múzeum gyűjteményében található a Hogyan szerkesszünk narancsot? című Csörgő Attila mű, amelyben a művész a gömbhöz közelítő testek elkészítésére tesz kísérletet. Az alkotólapok közül kettő, a „labdacs” és az ikozaéder ebből a műből kiemelt geometrikus testek.

A „hámozott épület” elnevezésű alkotólap Csörgő Attila  Arkhimédészi pont című – 2009-ben a Ludwig Múzeumban megrendezett –, kiállításán bemutatott Hámozott című sorozataihoz kapcsolódik. A „hámozott épület” egy térbeli épület makett kiterített hálóját mutatja, de nem a megszokott módon, hanem mintha egy krumplihámozóval lenne lehántva, esetlesegen adja meg a vetületek formáját. A számozott oldalak párosításával elérhetjük, hogy összeragasztva az eredeti makettház formáját kapjuk meg.

Utolsóként pedig a legkorábbi technikai képalkotó eszköz, a camera obscura doboz elkészítésére kaphatnak segítséget a tanulók, amely szintén Csörgő Attila alkotói érdeklődéséhez kötődik.


 

TANTÁRGYI KAPCSOLÓDÁS

rajz és vizuális kultúra, mozgóképkultúra és médiaismeret, matematika, a geometria és a fizika


 

INSTRUKCIÓK ÉS ESZKÖZÖK

A tanuló a geometrikus testek és makettek elkészítéséhez szükséges instrukciókat az alkotólapokon találja meg!

Szükséges eszközök: olló, ragasztó (pl.: stift, cellux) 

Figyelem: ha a camera obscura dobozzal fotózni is akar, akkor az analóg fotó eljárásnak megfelelő környezetre és eszközökre van szükség (sötét kamra, fényérzékeny fotópapír, fixir, hívó, víz, edények, csipesz, vörös lámpa)

 

ALKOTÓFÜZET LETÖLTÉSE

IDE KATTINTVA letölthető pdf formátumban