Az élet lelassul, de nem áll meg

Friss hírek a Ludwig Múzeum Lassú élet. Radikális hétköznapok című áprilisra tervezett kiállításáról
2020. március 17.

A Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállítás alapötlete közel két évvel ezelőtt fogalmazódott meg, a koncepció kidolgozásán és megvalósításán a Ludwig Múzeum kurátori csapata hónapok óta dolgozik. Akkor még nem sejthettük, hogy a 2020 áprilisára tervezett, csaknem öt hónapos kiállítással és programsorozattal olyan témákat feszegetünk, amelyek a koronavírus okozta globális Covid-19-járvány következtében fenyegetően közelivé és égetően aktuálissá válnak. A ’lassú-élet” egyik percről a másikra mindennapi valósággá, a globális világ kényszerű működésmódjává változott.

Ahogy a kiállítás beharangozójában fogalmaztunk: „A lassú-szemléletmód a társadalom, a gazdaság és a mindennapi élet területén egyaránt a meglévő struktúrák újragondolását és a bevett gyakorlatok újraszervezését jelenti. Lényege a tudatosságban és a kritikai hozzáállásban ragadható meg leginkább, az etikus fogyasztástól, az önkéntes egyszerűségen át a növekedés nélküli gazdaság koncepciójáig." A "fogyasztás karanténja", a Maradj Otthon Mozgalom, a ritkuló repülőjáratok, a lassuló gazdaság csak néhány a vírus váratlan következményei közül, melyek kíméletlenül rámutatnak a lassúbb élet pozitív hatásaira, ugyanakkor óriási kihívások elé állítják az emberiséget.

A kiállításba beválogatott munkák érzékenyen rezonálnak a világban zajló jelenlegi történésekre. A különös aktualitást nyert művek közül az ex-artist’s collective (Kaszás Tamás és Lóránt Anikó) egy esetleges gazdasági és ökológiai összeomlás idejére tervezett Ínségeledelek c. installációja például készülésének évében, 2010-ben disztópikus víziónak számított, mára megváltozott életkörülményeink és fogyasztási szokásaink radikális átalakulásának szükségességét példázza. Oto Hudec szlovák képzőművész We are the Garden c. legújabb munkája pedig egy férfi és egy gyerek történetét meséli el, akik magányosan élnek a klímaválságot követő jövőben, nem tudva, létezik-e rajtuk kívül más túlélő. A természet és az ember között megszakadt kapcsolatot egy a házukhoz tartozó kert szimbolizálja, mely zárt bioszféraként látja el otthonukat tiszta levegővel. Az egész termes installáció a valóság és a fikció határán mozog, tárgyakkal, festményekkel és mozgóképpel megidézve egy olyan világot, amelyben az élet korábbi feltételei ugyan megszűntek létezni, a legszorongatóbb érzés mégis a társadalomtól való elszakítottság, az izoláció és a végtelen magány.

A jelenlegi helyzet a kiállítás előkészítő munkáira és megvalósítására is hatással van, ahogy a megnyitó eseményt, a tervezett programok formáját és módját is át kell gondolnunk. Amint a körülmények lehetővé teszik, a kiállítást megvalósítjuk, az április 8-ára tervezett megnyitót azonban későbbre halasztjuk.

A továbbiakban igyekszünk intenzív online-jelenléttel kárpótolni látogatóinkat és részletes tartalmakkal szolgálni a kiállítás hátteréről, a munkafolyamatról, a projektben résztvevő művészekről és a múzeum mindennapjairól. A kiállítással kapcsolatos tartalmak a www.slowlife.ludwigmuseum.hu oldalon hamarosan elérhetőek lesznek.

A projektben résztvevő művészek:

A Ludwig Múzeum kurátori csapata