A dunai exodus - A folyó beszédes áramlatai. Forgács Péter és a Labyrinth Project

Szerző
Néray Katalin, Marsha Kinder, Zaia Alexander, Leah Ollmann, Rév István, Szőnyei Tamás, Földényi F. László
Szerkesztő
Forgács Péter, Szipőcs Krisztina
Kiadó
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum
Kiadás helye
Kiadás éve
963-9537-11-X
Tartalom

Forgács Péter Budapesten élő médiaművész amatőrök által készített „talált” filmekből alkotja saját filmjeit. A Dunai exodus című videóinstalláció alapját képező filmeket 1939-ben, illetve 1940-ben készítette Andrásovits Nándor hajóskapitány, aki a náci üldöztetés elől menekülő kelet-európai zsidókat és Besszarábiát kényszerűségből elhagyó német parasztokat szállított a Dunán. Andráskovits amatőrfilmesként dokumentálta is az eseményeket. Forgács Péter ezeket a történeteket a folyóról és a hajóskapitányról szóló filmmel kiegészítve hozta létre hatvanperces filmjét.

A kiállításhoz kapcsolódó kötet előszavában Néray Katalin ismerteti az installációnak a budapesti bemutatást megelőző történetét, ezenkívül a Dunai exodus című munkát elemző tanulmányok, napilapokban, illetve folyóiratokban megjelent írások olvashatók a katalógusban. Zaia Alexander, Marsha Kinder, Leah Ollmann, Rév István esszéit, Szőnyei Tamás interjúját Földényi F. László Forgács videóinstallációiról szóló tanulmánya követi. A könyv végén a művész életrajza, filmjeinek, válogatott kiállításainak jegyzéke és bibliográfiája is megtalálható.

Nyelv: magyar, angol