Kisebb világok. Dioráma a kortárs képzőművészetben

2022. október 14. – 2023. január 15.
2022. október 14. – 2023. január 15.

Bazári látványosság, tudományos szemléltető eszköz, gyermekjáték vagy terápiás eszköz? A művészet és a szórakoztatóipar határmezsgyéjén eredetileg rafinált, festői fényjátékként született dioráma a 20. század eleje óta a természettudományi múzeumok kedvelt szemléltető eszköze. Ez a festészeti eljárásokat, szcenikai megoldásokat és optikai illúziót ötvöző prezentációs forma lehatárolt doboztérben, a realitás illúzióját keltve immerzív installációként hivatott egy-egy természettudományos vagy antropológiai eredményt, elméletet szemléltetni a laikusok számára. A dioráma minden művészeti ágban megjelenik, mégis kevéssé tárgyalt fogalom.

A kiállítás a laikus közönség számára is érthető, sőt szórakoztató, amely ugyanakkor szakmai szempontból dolgozza fel a dioráma műfaját és művészettörténeti szerepét, emellett olyan, sokszor nem tudatos lélektani folyamatokra is felhívja a figyelmet, amelyek a diorámák révén előtérbe kerülnek. A fizikai alkotások mellett virtuális, digitális, valamint videódiorámák is láthatóak lesznek.

Ilyen volumenű, a területet képzőművészeti műfajként bemutató kiállításra még nem került sor Magyarországon. A kiállító művészek között hazai, amerikai, angol, holland, lengyel, német, szlovák, trinidadi alkotók is szerepelnek, így a Ludwig Múzeum úttörője lesz a műfaj művészeti-pszichológiai-filozófiai bemutatásának.

A tárlathoz digitális kiadvány is készül.

Kurátorok: Jan ELANTKOWSKI, PETRÓ Zsuzska

Koncepció: PETRÓ Zsuzska

KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK

ALBERT Ádám | BABOS Zsili Bertalan | BP. SZABÓ György | Alexandra CROUWERS | Mark DION | Nathalie DJURBERG & Hans BERG | Daniel ERNST | Janie GEISER | GOMBOS Andrea | Eva GONGGRIJP | GWIZDALA Dáriusz | ICKO Dávid | KARÁCSONYI László | Tomasz KULKA | OVÉ PICTURES (Veronika OBERTOVÁ & Michaela ČOPÍKOVÁ) | PISTA HORROR | Curtis Talwst SANTIAGO | Wieland SCHÖNFELDER | Tracey SNELLING | SZABÓ Eszter | SZAUDER Dávid | SZÖLLŐSI Géza | TRANKER Kata | UJHÁZI Péter

A kiállításhoz készült kísérőfüzet IDE KATTINTVA letölthető.

A kiállításhoz készült katalógus pedig INNEN tölthető le.

A kiállítás a Liszt Ünnep keretében a Müpa és a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum közös programja.

Támogatók és partnerek