A LudwigInzert bemutatja: EGY SIMA, EGY FORDÍTOTT - Matthias Megyeri önálló kiállítása

2010. június 8. – július 11.
2010. június 8. – július 11.

Kurátorok: Kálmán Rita, Stepanović Tijana

Megnyitó: 2010. 06. 07. hétfő, 19.00
LudwigInzert (1085 Budapest, József krt. 70.)

Kattintson ide a részletekért!

A LudwigInzert a Ludwig Múzeum új, külső projekthelyszíne, melynek 2010 júniusától a legendás Józsefvárosi Galéria ad otthont. Az új művészeti platform elindításával a Múzeum még élőbbé kívánja tenni kapcsolatát a körülvevő várossal és lakóival, valamint még szélesebbre szeretné tárni a különböző művészeti gyakorlatok spektrumát, amelyet gyűjteménye és időszaki kiállításai képviselnek.

Matthias Megyeri Egy sima, egy fordított című, önálló kiállítása az új képzőművészeti platform izgalmas helyzetére reagál. A művész kifordítja a galériateret, átértelmezi privát- és köztér, belváros és külváros, centrum és periféria viszonyát. A belső falakat a reklámplakátok sivárkék hátuljával tapétázta ki, ezzel a minimális gesztussal avatkozik csak be az évek óta közösségi házként működő józsefvárosi helyszín terébe. A külső homlokzatra pedig több ezer darabra rúgó privát fotógyűjteményéből készít színes mozaikot. A járókelők szabadon szemezgethetnek a pillanatképekből, melyeken – többek között – saját városunkat ismerhetjük meg egy magyar származású, de Németországban élő művész szűrőjén keresztül.

Megyeri előszeretettel készít pillanatfelvételeket mindenütt, ahová csak elvetődik, a legtöbbet robogóján száguldva, mozgás közben kattogtat. Ebben a médiumban találja meg a személyes értékek és emlékek legmegfelelőbb kifejezésének lehetőségét. Ezek a fotók azonban nem egyszerűen a személyes emlékek lenyomatai: azzal, hogy kikerülnek a nyilvános térbe, a projekt egyúttal az erőteljesen szabályozott köztér valamint a privát szféra átértelmezésére tett kísérlet.

A kezdetben politikai plakátok tervezésével foglalkozó Megyeri 2003-ban alapította Sweet Dreams Security® nevű, biztonságtechnikai tárgyakat előállító és forgalmazó cégét, mely egyben művészeti projekt is. Lakatokat, rácsokat, drótokat és láncokat gyárt, ám nem a megszokott módon. Minden egyes darab valamilyen kedves, szelíd részlettel egészül ki, macikkal, szívecskékkel, csillámokkal - mindegyik egy-egy műalkotás.

Saját otthonunk és privát szféránk védelme, a fizikai és egzisztenciális biztonság vagy szorongás egyre fontosabb kérdéssé válnak szerte a világban. Megyeri a Sweet Dreams Security® objektjeivel – melyek a New York-i MoMa állandó gyűjteményében is helyet kaptak – a társadalmi feszültségekkel teli VIII. kerület konfliktusaira és tágabb értelemben az egész társadalmat uraló paranoiára is reagál.

Matthias Megyeri tanulmányait a Royal College of Art-ban és a HfG/ZKM-ben végezte. Londonban és Stuttgartban él és dolgozik. Jelenleg a Künstlerhaus Stuttgart rezidens művésze. Honlapja: www.matthiasmegyeri.net.