Pier Paolo Pasolini avagy a határátlépés – Megszervezni az átlényegülést [Organizzar il trasumanar]

1995. november 9. – december 10.
1995. november 9. – december 10.

Pier Paolo Pasolini egy személyben volt író, humanisztikusan képzett tudós, esszéíró dramaturg, forgatókönyvíró, filmrendező, filozófus, művész és művészetteoretikus. A vizualitás és az irodalmiság egyformán értékes területei munkásságának. Az irodalmi és képzőművészeti kezdetek után kreatív ereje, radikalitása főleg a film tömeg médiumán keresztül nyilvánult meg. Teoretikus írásai, akárcsak filmjei és irodalmi művei bizonyítják, hogy Pasolini a sokféleségben és a szintézisben modellt jelentő művész, művei olyan problémákat vetnek fel, melyekkel évszázadok óta foglakozik az európai kultúra. A Ludwig Múzeum a nemrégiben Grazban, a Neue Galerie am Landesmuseum Joanneumban megrendezett nagy sikerű kiállítást mutatja be, számos eredeti Pasolini-grafikát és dokumentumot vonultatva fel, melyeket Pasolini barátja, életének és halála körülményeinek ismerője, Giuseppe Zigaina bocsátott rendelkezésre. Ezt egészítik ki a pordenonei Cinemazero által kölcsönzött színes és fekete-fehér fotósorozatok, melyeken egy-egy film forgatásának részletei elevenednek fel. A termekben videókészülékeken folyamatosan vetítettük Pasolini filmjeit. Elméleti és szépirodalmi műveinek részletei, valamint az eredeti olasz kiadású könyvek szintén helyet kaptak a kiállításon. A kiállítás, valamint a budapesti Olasz Intézet és Osztrák Kultúrintézet által szervezett konferencia és vetítéssorozat tisztelegni kíván Pier Paolo Pasolini előtt, halálának huszadik évfordulója alkalmából.