Válogatás a Ludwig Múzeum videógyűjteményéből / Rassegna videoarte ungherese

2019. május 14–26.
2019. május 14–26.

Videószemle a macróban
Rassegna videoarte ungherese nel macro (Museo d’arte contemporanea, Róma)

Kortárs magyar képzőművészeti videók a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből a múzeum és Római Magyar Akadémia szervezésében

A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum a szinte alapítása óta fontosnak tartotta az újmédia művek gyűjtését. Videók, videóinstallációk, fotóalapú művek nagy számban találhatók a múzeum gyűjteményében. A mostani válogatásban a római macro (Museo d’arte contemporanea di Roma) kérésére a kétezres évektől keletkezett, kizárólag vetítésből álló munkákat válogattunk, melyeket keletkezésük időrendjében mutatnak a Video del giorno program keretében. A videókat a múzeum nagy kivetítőjén (maxischermo) tekinthetik meg az érdeklődők.

A válogatásban szerepelnek olyan művek is, mint Andreas Fogarasi videómunkája, melyet a 2006-ban a velencei Biennále Magyar Pavilonjában állított ki, és amellyel elnyerte a Biennale di Venezia a legjobb pavilonnak odaítélt Arany Oroszlán díját. Várnai Gyula munkája szintén a Velencei Biennále Magyar Pavilonjában debütált 2017-ben. Olaszországhoz kötődik Révész László László munkája, melyben egy pugliai épület alaprajzát térképezi fel rendhagyó módon. A Société Réaliste King Vidor filmjét dolgozza fel, a szereplők kitörlésével a díszletre, a környezetre irányítja a figyelmet. Megfigyelhető, ahogyan a tárgyak, a környezet meséli el a filmben látható történetet. Lovas Ilona műve a zarándoklat témáját jeleníti meg, míg hasonlóan drámai, ahogyan a Kis Varsó művészpáros Károlyi Zsigmond festőművészt szembesíti ifjúkori önmagával. Társadalmi változásokat mutat be Esterházy Marcell egy Marseille-i lakóházon keresztül, míg Fogarasi a kultúrházak szerepének átalakulásával mutat rá egy társadalmi réteg lassú eltűnésére. Németh Ilona a mindenütt felbukkanó őrök megjelenítésével mutat rá, hogy az őrzés egyszerre nyújthat biztonságot és fenyegetést. Könnyedebb, de nem kevésbé kritikus Németh Hajnal feminista beállítottságú videója. Komoróczky Tamás műve a zenei csatornák videóit követve és kissé kifigurázva két nylonzacskó „szerelmi” történetét mutatja be.

A kiállított művek:

május 14. Kisspál Szabolcs: Rever I., 2001