Tót Endre: Evergreen Book for everybody nobody and me (1990)

papír, nyomat
Vásárlás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, 2015

TÓT ENDRE művészkönyvei A művészkönyv képzőművészek által alkotott egyedi vagy kis példányszámú könyv, amely a Fluxus mozgalom óta terjedt el és honosodott meg mint a kortárs művészet egyik speciális műfaja. Magyarországon egyik legelső képviselője Tót Endre, aki az 1970-es évek legelejétől adta ki konceptuális ötleteit, motívumait feldolgozó kiadványait néhány száz – vagy még kevesebb – példányban. Legelső kötetei még Magyarországon, a médium születésének kezdetén jelentek meg. Az 1971-es Meg nem festett képeim jelentősége többek között abban áll, hogy jelzi Tót szakítását a festészet műfajával, illetve elsőként jelenik meg benne a hiány, a semmi fogalma. Későbbi kiadványaiban szisztematikusan dolgozza fel az „öröm”, a „zéró” és az „eső” tematikáját, motívumait. Kéziratait külföldre is el tudta juttatni, ily módon még itthonról kapcsolatba kerülhetett a nemzetközi avantgárd képviselőivel. 1974 után már nemzetközi kiadók adták ki művészkönyveit, kiadványaival a műfaj leghíresebb képviselőivel együtt szerepelt nemzetközi kiállításokon. Egyik legismertebb művészkönyve az Éjszakai látogatás a National Galleryben. Tót Endre művészkönyveinek sikerét mutatja, hogy az eddigi legjelentősebb, a párizsi Bibliothéque Nationale-ban rendezett művészkönyv-kiállítás után a könyvtár is megvásárolta gyűjteménye részére művészkönyveit.