Szmirnov Igor: A Majakovszkij Baráti Klub bejáratának dísze (1987)

olaj, vászon
F. Horváth Ágnes ajándéka, 2003

Igor Szmirnov édesapja is festő volt. A Képzőművészeti Főiskola elvégzése után a Tengerészeti Akadémia Tervezési és Mérnöki karán diplomázott. Évekig dolgozott múzeumi restaurátorként Szentpéterváron. A nyolcvanas évek elején a nonkonformista művészekhez csatlakozott. 1982 és 1988 között rendszeres résztvevője volt a nonkonformista kiállításoknak Szentpéterváron, Moszkvában és Németországban. John Whitehead, amerikai külügyminiszter-helyettes segítségével 1987-ben az Egyesült Államokba, Kaliforniába költözött, ahol azóta is él és dolgozik. Műveiben egyfajta szimbolikus realizmust dolgozott ki. Rajzos, játékos vonalvezetésű, élénk színeket használó kompozíciói számos amerikai múzeum gyűjteményében megtalálhatók. A nyolcvanas években Szergej Sutovval és Timur Novikovval együtt tagjai voltak a Majakovszkij baráti Klubnak. Ez a kép ennek a klubnak a bejáratát díszítette. A geometrikus, egyszerű kompozíció egyértelmű tisztelgés Majakovszkij és az orosz avantgárd előtt. Stílusára ugyanakkor saját bevallása szerint Picasso erős, fekete kontúros kompozíciói is hatottak.