A kiállítás nyitva: 2025. 09. 05. – 2027. 01. 03.
Új, több mint 80 műalkotást felvonultató gyűjteményi kiállítással jelentkezik a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, amely egyszerre különféle súlypontok köré szervezett témapark és adatvizualizáció, de egyben a múzeum önreflexiója is a gyűjteményezés történetére, alakulására, lehetőségeire és céljaira.
A múzeum 1989-es alapítása óta gyűjteménye több mint ezer tétellel gyarapodott. A rendszeres időközönként megrendezett gyűjteményi kiállítások többnyire meghatározott témára épülő, adott jellegzetességen, szempontrendszeren alapuló kurátori válogatások. A mintegy hetven évet átfogó időszak, amelyben a művek létrejöttek, egyben azt is jelenti, hogy eltérő korszakokból és így különböző kontextusokból származó munkák adják a válogatások alapját. Az eredeti összefüggések és jelentéstartalmak rekonstruálása és megőrzése mellett a történeti távlat lehetővé teszi új kapcsolatok feltárását, egyéb összefüggések megjelenítését.
A Big Bang összeállítás a múzeum gyűjteményének alakulását mutatja be a gyarapodások időbeli eloszlásából kiindulva. Ezt a kronologikusan kibontakozó síkot metszi a tematikus szempontrendszer logikája: a kiállítás saját időrendjében haladva, különálló szekciókra felosztva, a folyamatosan épülő gyűjteményi anyag egyedi keresztmetszetével találkozhatnak az érdeklődők. Egy hasonlattal élve, a válogatás olyan, mint egy párhuzamos narratívákban elmesélt „családtörténet”, ha úgy tetszik, a gyűjtemény családi albuma, amely számos eddig nem látott „rokont” (művet) is megjelenít, emellett érzékelteti az egyes munkák saját mikrotörténetét, a gyűjtemény súlypontjait és a gyűjtés szempontjait.
A válogatás nem feltétlenül követ művészettörténeti stílusfogalmakat. Esztétikai kategóriák helyett átfogóbb kerettémákra és vezérmotívumokra fókuszál. A tizenkét egységben többek között olyan témákat jár körbe a kurátor, mint a popkultúra hatása a művészetre, a gondolat, a koncepció mint műalkotás, a technikai bravúron messze túlmutató hiperrealizmus vagy éppen az utóbbi években elterjedt, önellentmondásoktól sem mentes posztkortárs fogalma a műalkotások egy jellemző körének leírására. A kiállított műveken keresztül a látogató elgondolkodhat az utcai művészet, a falfirkák helyéről és szerepéről a kortárs művészetben, a gépek és a mozgás jelentőségéről vagy éppen a környezettudatosságot és a természetvédelmet középpontba állító ökológiai művészetről, amely túlmutat a galériák falain, és aktív részesévé válik a környezetünkről szóló társadalmi párbeszédnek.
A Big Bang (magyarul: Nagy Bumm) általánosan elterjedt kifejezés a világegyetem keletkezésének ún. standard kozmológiai modelljében, amely szerint világunk egy sűrű, forró állapotból robbanásszerű (ősrobbanás) kiterjedéssel jött létre mintegy 14 milliárd évvel ezelőtt.
A kiállítás vonatkozásában a fogalom mindenekelőtt arra utal, hogy a múzeum gyűjteménye az alapítástól kezdve dinamikusan növekszik – mind számát, mind jellegét tekintve: a kezdeti állomány sokszorosára bővült, miközben megjelentek benne új műfajok, technikák és művészeti médiumok. Emellett a múzeum egyetemes és hazai gyűjtési köre is változott, kiterjed újabb kulturális-földrajzi régiókra (Dél-Kelet-Európa) és országokra (pl. Albánia, Koszovó, Ukrajna stb.), ahogyan folyamatosan gyarapodik a benne megtalálható művek alkotóinak köre is.
A nagy bumm (Big Bang) tehát egyfajta metafora az ősforrásból (alapítás) mint origóból kiinduló gyűjteményi építkezés leírására és jellemzésére.
A gyűjtemény számokban
- művek száma: 1062
- alkotók száma: 498
- nemzetiségek: 23
- időtávlat (tól-ig): 1957–2025
- időbeli súlypont: 70-es, 90-es évek
Kiállító művészek
A-ONE, Georg BASELITZ, BORI Bálint, Joseph BEUYS, BUKTA Imre, Mamuka CECHLADZE, David CSICSKAN, CSÖRGŐ Attila, DAZE, Hervé DI ROSA, DROZDIK Orshi, ELEKES Károly, EL-HASSAN Róza, Richard ESTES, FEHÉR László, Nat FINKELSTEIN, Andreas FOGARASI, FODOR János,Futura 2000, Gérard GASIOROWSKI, Sighard GILLE, Ion GRIGORESCU, GOSZTOLA Kitti, GULYÁS Gyula, HALÁSZ Péter Tamás, Flaka HALITI, Paul HARRIS, HAWADTŐY Sámuel, HERSKO Judit, Jenny HOLZER, HORVÁTH Gideon, OTO HUDEC, Ben JAKOBER, NYÁRI István, Jefhen NYIKIFOROV, Jiri DAVID, KICSINY Balázs, KISPÁL Szabolcs, KORTMANN-JÁRAY Katalin, LADY PINK, LAKNER Antal, LAKNER László, Jean-Jacques LEBEL, Roy LICHTENSTEIN, LLRRLLRR, LOVAS Ilona, David MALJKOVIC, MÉHES László, Antonio MUNTADAS, NAGY Imre, NEMES Csaba, NEMES Márton, NOC 167, PAUER Gyula, PENCK A.R., Uwe PEIFFER, A. Ny. PETROV, Pablo PICASSO, PINTÉR Gábor, Konrad SMOLENSKI, ST.AUBY, Mladen STILINOVIC, Volker STELZMANN, SUGÁR János, SZABÓ Ágnes, Joe TILSON, Jean TINGUELY, TOXIC, TRANKER Kata, VETŐ János, VU Yannick, Andy WARHOL, Wolf VOSTELL
Kurátor: Készman József