Crosstalk Video Presentations Várnagy Tiborral

2010. szeptember 7. 0.00–00.00
Mikor
2010. szeptember 7.
Bérlettel nem látogatható

A crosstalk video art festival, Budapest (www.crosstalk.hu) részprogramjaként 2008-ban elindult a crosstalk Video Presentations sorozat.

A beszélgetés-sorozat meghívottjai magyar és külföldi videó- illetve médiaművészek. Az esemény célja elsősorban a kortárs magyar videoművészettel foglalkozó alkotók bemutatása a külföldi szcéna képviselőivel egyetemben, másodsorban a videóművészet, mint olyan, megismertetése, felkarolása. A sorozatnak eddig több mint 20 meghívottja volt.

Több helyszínváltás után most remélhetőleg megtaláltuk a végleges helyszínt, a LudwigInzertet (korábbi Józsefvárosi Galéria, 1085 Budapest, József krt. 70.), mely 2010-től a Ludwig Múzeum kihelyezett helyszíneként funkcionál.

Következő meghívott előadó: Várnagy Tibor (Időpont: 2010. szeptember 7, kedd, 19.00.)

Várnagy Tibor képzőművészként, galériavezetőként, kiállítások kurátoraként és művészeti íróként vált ismertté. A Hejettes Szomlyazók művészcsoport alapító tagja és alapítása óta a Liget Galéria vezetője.

A 80-as évektől az ún. alternatív művészeti törekvések képviselője, aki a fotó képzőművészeti alkalmazásában is aktív szerepet játszik. A fényképezés mellett rajzol, fest, kollázsokat, tárgyakat, installációkat készít. Tevékenységére a kísérletezés, a 90-es évektől egyre inkább a szociális érzékenység jellemző. Alkotói módszerei is a társadalom/élet és a művészet átjárhatóságát manifesztálják.

2000-ben létrehozta és szerkeszti a Manapság c. (quasi) periodikát. Mint galériavezető és szervező progresszív, ugyanakkor politikailag és szociálisan radikális kiállítási programot valósít meg, amelyben a hazai mainstreamtől eltérő (vagy éppen azt inspiráló), innovatív, interdiszciplináris kiállítások és események szerepelnek (pl.: Hermann Nitsch, a Magyar Epigon kiállítások, Tandori Dezső grafikai művei, a csernobili katasztrófával vagy a jugoszláv háborúval foglalkozó események és kiadványok). Rendszeresen publikál a Balkonban és más művészeti folyóiratokban.

Az elmúlt öt évben a Manamana helyét-szerepét átvették nála a blogok.

http://www.ligetgaleria.c3.hu/tbbfotoblog/older.html

http://dromidriver.blogspot.com
http://www.flickr.com/photos/dromidriver/

Ezek amolyan bázis-blogok, melyek ma már a többi, általa használt web2-es helyekre föltöltött dolgokra mutatnak hivatkozásul, köztük a videókra, melyeket másfél éve csinál rendszeresen:

http://www.youtube.com/user/tbrVideos#p/u
http://www.dailymotion.com/user/ligetgallery

Természetesen már a fotoblogjai sem a fotóról szólnak, mert időközben rájött, hogy az emberek, az emberek és környezetük, és azon belül a kulturális események érdekelik a legjobban.

… asszem épp a Manamana projekt közben tudatosodott bennem, hogy Magyarország legnagyobb problémája - szemben a nyugati, vagy centrum országokkal -, hogy a mi kulturánk nem a kortárs kultúrán, hanem - végig a 20.század folyamán - egy 19. századi nemzeti mitológián alapul, s ennek megfelelően egy alapvetően elszigetelt, zárt, konzervatív, tekintélyelvű, prűd, hipokrita konglomerátum. Ezt a 20. század elejétől próbálta föllazítani, föltörni, megváltoztatni a magyarországi városi, és elsősorban a pesti művészeti-értelmiségi elit, de asszem ma sem sokkal jobb a helyzet, mint a Nyugat vagy a Ma idején, amikor a kortárs kultúra iránt érdeklődők tábora néhány 10, vagy max. néhány 100 ezer főre volt tehető, ami a hazai népesség egészére kivetítve annak cca 5-10, legideálisabb esetben se több, mint 15%-a. Vagyis a probléma nem az, hogy nincs polgárság, kicsi a középosztály, bár kétségtelen, hogy az elmúlt 2-3 évtizedben a jövedelmi olló ismét nyílni kezdett, hanem az, hogy kulturális értelemben (s ez alatt természetesen nem csak a main stream kultúrát értem) még a hazai értelmiség jelentékenyebbik része sem kortársa annak a világnak, amelyben élünk. Így most szerintem az a kérdés, hogy az internet megjelenése, mely megváltoztatni látszik az eddig ismert kommunikációs szerkezeteket, beleértve a művészeti kommunikációt is, milyen gyorsan, milyen hatékonyan lesz képes változtatni ezen, s egyáltalán képes lesz-e? (Várnagy Tibor)

Támogatók: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, BB, Cyber Dürer