GONDOSKODÓ GYAKORLATOK: Szimpózium, A Vigyázat, törékeny ∞ Handle with Care című kiállítás záróeseménye

2024. január 16. 9.00–17.30
Mikor
2024. január 16. 9.00–17.30
Bérlettel nem látogatható

A Gondoskodó gyakorlatok szimpózium a Ludwig Múzeum Vigyázat, törékeny – Handle with Care című kiállításának záróeseménye, annak felvetéseit, eredményeit, továbbvitelének lehetőségeit szeretné megvitatni, valamint magyar és nemzetközi szakemberek tapasztalatait, a témával kapcsolatos koncepcióit bemutatni. Ahogy a kiállítás is egy kurátor, művészettörténész (Popovics Viktória) és egy múzeumpedagógus, képzőművész (Dabi-Farkas Rita) együttműködésében valósult meg, úgy a szakmai nap célja is az, hogy különböző tudások, tapasztalatok és szempontok találkozzanak.

A kiállítás egyik újítása – melyet a szimpózium keretében is szeretnénk megvitatni –a Könnyen Érthető Kommunikáció (KÉK) alkalmazása a kiállítótérben, amely lehetővé teszi, hogy a szöveges információk szélesebb közönség számára is hozzáférhetőek legyenek. A szimpózium másik fontos témája a fogyatékkal élő, akadályozott és a perifériára szorult társadalmi csoportok behívása a múzeumba, valamint a kulturális intézmények társadalmi felelősségvállalásának kérdése. Hogyan lehet szociális ügyeket a képzőművészet eszközeivel felszínre hozni, a tanulságokat levonva hogyan lehet befogadó múzeumi környezetet teremteni, javulást célzó programokat létrehozni? A dilemmák, nehézségek, hiányok (és hiányosságok) megfogalmazásán túl szeretnénk előremutató törekvéseket, már megvalósult programokat, modelleket és jó gyakorlatokat is bemutatni, a gondoskodó múzeum eszméjét közös gondolkodás tárgyává emelni. A szimpózium egyik kiemelt meghívott előadója Elke Krasny, kurátor, teoretikus, a bécsi Képzőművészeti Akadémia professzora, számos könyv és publikáció szerzője, többek között a Curating with Care (London: Routledge 2023) c. kötet szerkesztője. A szimpóziumon a rövid, elméleti és gyakorlati szempontokat felvonultató előadásokat követően olyan workshopokat, műhelyfoglalkozásokat kínálunk, ahol konkrét, gyakorlatban is használható módszereket és technikákat ismerhetnek meg a résztvevők.

A szimpózium szervezői: Dabi-Farkas Rita és Popovics Viktória

Az idegennyelvű programokhoz biztosítunk szinkrontolmácsot.

Részvételi díj: 3000 FT (amely tartalmazza a szendvicsebédet és a szünetekben kínált frissítőket és kávéfogyasztást).

A diákigazolvánnyal rendelkezők számára az esemény ingyenes! 

 

 

PROGRAM

9.00-9.45: Regisztráció és napindító tárlatvezetés a Vigyázat, törékeny - Handle with Care kiállítás terében

9:50 – 10:00: FABÉNYI JULIA igazgató köszöntő

10:00 – 10:30: ELKE KRASNY: A szabadságról és az erőszakról

Létünk társadalmi szövetét a gondoskodás hatja át. De hogyan gondolkodunk a gondoskodásról? És ki törődik a gondoskodással társadalmi, politikai és szellemi értelemben? Hogyan változik a világhoz való viszonyunk, ha a megismerés a gondoskodással kezdődik? A nemzetállamok a gondoskodás nevében az elnyomó, patriarchális hatalmi struktúrák fennmaradását támogatták. A szabadság nevében a feminizmus második hulláma a gondoskodó munkára teherként tekintett, mint a nők kiteljesedésének, szellemi produktivitásának és a gazdasági mobilitás akadályozója. Előadásom azt követi nyomon, miként szabadíthatnánk fel a gondoskodást a dominancia és a kizsákmányolás patriarchális felfogása alól. Miként gondolható újra a gondoskodás? Képes-e az aktivizmus, a művészet és a teória erősíteni a reményt, az ellenállást és kitartást, hogy a kollektív gondoskodás eszméje a gyakorlatban is megvalósuljon?

Elke Krasny kultúrakutató, kurátor, bécsi Képzőművészeti Akadémia (Academy of Fine Arts Vienna)

 

10:30 – 10:45: MAGDALENA KALLENBERGER: Kollektív test – kollektív gondoskodás

Az előadás középpontjában a MATERNAL FANTASIES elnevezésű, berlini székhelyű feminista művészeti kollektívának a kölcsönös gondoskodás megteremtésére irányuló törekvései állnak. A művészcsoport tagjai által megvalósított radikális művészeti gyakorlat, az ún. rotációs munka-és gondoskodási modell a rendszerszintű diszkrimináció tartósan fennálló formáival szemben jelent alternatívát. A gyakorlati szükségszerűségként indult módszer lényege, hogy gyermekeiket is bevonják a művészeti munkafolyamatba. A nem idealizált gondoskodói modell egy kölcsönös kapcsolatra épülő kollektív test koncepciójára épül.

Magdalena Kallenberger képzőművész, író, kutató, a weimari Bauhaus Egyetem doktorandusza, a MATERNAL FANTASIES művészcsoport tagja

 

10:45 - 11:15: Kerekasztal-beszélgetés: Radikális gondoskodói gyakorlatok

Résztvevők: ELKE KRASNY (Academy of Fine Arts Vienna), MAGDALENA KALLENBERGER (MATERNAL FANTASIES művészcsoport, Berlin), STEPHANIE WINTER (képzőművész, filmrendező, a SALON HYBRID performatív kísérleti tér alapítója, BÉCS). Moderál: Popovics Viktória

 

11:15 - 11:30: KIRÁLY JUDIT—SZTANKOVICS SAROLTA: A szülő-gyermek kapcsolat támogatásának lehetőségei kulturális intézményi és múzeumi környezetben

Az előadás két példa alapján mutatja be a szülő-gyermek kapcsolat támogatásának lehetőségét a múzeumok fizikai és online terében: szülő-gyermek közös alkotás keretében közvetlenül; ill. a múzeumi gyűjtemény műtárgyaival illusztrált digitális story az online térben. Király Judit művészettörténész, Iparművészeti Múzeum; integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens; Sztankovics Sarolta művészettörténész, digitális nyilvántartási szakreferens, Iparművészeti Múzeum

 

11:30 - 11:40 VARGA ZITA: Művészetterápia a gondoskodás jegyében

Az előadás fókuszában a Vigyázat, törékeny című kiállításhoz kapcsolódó önismereti csoportok bemutatása áll. Hogyan hozza közelebb a művészetterápiás megközelítés a kortárs művészet világát? Miként segítheti egy kiállítás a pályaválasztást vagy egy betegséghez való viszonyulást?

Varga Zita múzeumpedagógus, művészetterapeuta, Ludwig Múzeum

 

11:40 - 12:00: KÁVÉSZÜNET

 

12:00 - 12:10: NAGY BARBARA: Roma diákokkal egy kortárs művészeti kiállításban

Az előadás azt a múzeumpedagógiai foglalkozássorozatot mutatja be, amely „A gondoskodás” témaköréhez kapcsolódott. A szűkre szabott időkeretek között, egyetemi hallgatók bevonásával kidolgozott program a múzeum és a hátrányos helyzetű, roma származású tanulókat nevelő intézmények együttműködésének lehetőségeit, nehézségeit és a gyakorlati megvalósítás tapasztalatait mutatja be.

Nagy Barbara az ELTE PPK Neveléstudományi doktori iskola, múzeumpedagógus Ludwig Múzeum

 

12:10 - 12:25: Cziráki Zsolt— Sallai Ilona Éva— dr. Horváth Péter László: „Szívesen jönnék is a múzeumba!”

Az értelmi sérült személyek sokszor ütköznek nyelvi akadályokba, amikor megnéznének egy múzeumi kiállítást. Az előadás keretében elmondjuk, hogy miért fontos, és mit jelent számunkra egy hozzáférhető, információs szempontból akadálymentes múzeum. Beszámolunk arról a munkáról, amit a Ludwig Múzeum számára végeztünk a könnyen érthető kiállítási szövegek előkészítésekor.

Cziráki Zsolt, az ásotthalmi lakóotthon önérvényesítője; Sallai Ilona Éva, az ÉFOÉSZ önérvényesítője; Horváth Péter László, gyógypedagógus, főiskolai oktató.

 

12:25 - 12:40: MOLNÁR JÓZSEF: „Hiányzik Patrik…”

Hogyan segítheti a múzeum a fogyatékkal élő kamaszok és az ép fejlődésű diákok közötti kapcsolat létrejöttét? Milyen módszereket alkalmazunk az egyhetes tábor során, és milyen változásokat érünk el a résztvevőkben? A már több éve rendszeresen tartott Integrált tábor tapasztalatait szeretném megosztani.

Molnár József múzeumpedagógus, Néprajzi Múzeum

 

12:40 - 12:55: KOLOSTORI KINCSŐ: Inkluzív nap a Néprajzi Múzeumban

A Néprajzi Múzeum és az Örökség Kultúrpolitikai Intézet együttműködésében megvalósított 22 foglalkozáson összesen 186 látássérült, mozgássérült, hallássérült és atipikus fejlődésű diák vett részt. A tanulók vegyes csoportokat alkottak, így közösen fedezték fel a múzeum kiállításait, ezzel lehetőséget biztosítva a kortárs kapcsolatépítésre és a diákok szemléletének formálódására.

Kolostori Kincső múzeumpedagógus, Néprajzi Múzeum

 

13.00 - 14:00: EDÉBSZÜNET

 

14:00 - 14:25: SZALIPSZKI JUDIT—GADÓ FLÓRA

Radikális vendégszeretet: Intézménykritika helyett intézményjavítás. Közelmúltbeli kísérletek és gyakorlatok kiállítási intézmények tereinek, nyelvének és rutinjainak felforgatására és finomhangolására (a normativitáson innen és túl)

Előadásunkban a művészeti intézmények gondoskodási fordulatának néhány stratégiáját villantjuk fel különféle intézményi és művészeti esettanulmányokon és példákon keresztül. Kutatásaink kiindulópontjai az általunk kurált, a Trafó Galériában 2022 őszén megvalósult Hogyan lehet egy téglával betörni a bank ablakát, ha még ahhoz sincs erőnk, hogy kikeljünk az ágyból? és az Én tartom kézzel az asztalt a kitört lábak helyett című kiállítások, valamint a kiállításokat kísérő Megtartó rendszerek. Eseménysorozat a gondoskodás és a megküzdés erővonalairól című sorozat. Amellett, hogy a gondoskodás és a hozzáférés az elmúlt években a globális képzőművészeti színtér kiemelt témáivá váltak, fontosnak tartjuk olyan taktikák bemutatását is, melyek a puszta tematizáláson túl az intézmények strukturális működésének megváltoztatását is célozzák (pl. access riderek), illetve a kapacitás fogalmának körüljárásán keresztül rávilágítunk a változtatásokat gátoló tényezőkre is.

Gadó Flóra kurátor, kutató és kritikus, Budapesten él és dolgozik. 2018 óta a BTM - Budapest Galéria kurátora; Szalipszki Judit kurátor, kulturális munkás, a Trafó Galéria munkatársa.

 

14:25 - 14:40 ERDEI KRISZTINA: A Ludwig ismeretlen dolgozói

Teremőrök, jegyeladók, ruhatárosok — a múzeumok személyzete koronként, országonként, kultúránként más-más jellemzőket mutat. A Vigyázat, törékeny kiállítás ideje alatt a Ludwig Múzeum kevésbé ismert dolgozóival készítettem interjúkat, hogy közelebbről megismerhessük őket, és hogy el tudják mondani sok-sok év alatt összegyűlt tapasztalataikat. Az előadás (és a róluk készült portrék) gazdag, különböző háttérből megfogalmazott véleményüket, meglátásaikat mutatja be, melyek ugyanúgy szólnak közvetlen munkahelyükről, mint a művészeti intézményrendszerről általában, ezáltal pedig a kortárs művészet mélyebb megértéséhez segítenek hozzá.

Erdei Krisztina fotográfus, ELTE Művészettörténet Intézet Doktori Iskola

 

14:40 -14:50 HEMRIK LÁSZLÓ: Gondoskodom, tehát vagyok

Az előadás fókuszában a nyugdíjas látogatói csoportok állnak. Miként fogadta a nevezett célcsoport a Vigyázat törékeny. Handle with Care című kiállítást, valamint a művek által felvetett kérdéseket? Van-e a szépkorúaknak lehetősége a tizenévesek megszólítására, problémáik megoldására?

Hemrik László múzeumpedagógus, osztályvezető, Ludwig Múzeum

 

14:50 -15:05 SZALKAI DÁNIEL: A művészetek és design mint eszköz a tabusítás feloldására

Az előadás bemutatja, hogy mi a jelentősége a művészetek és a design eszközeinek a tabuk és társadalmi téveszmék kezelése szintjén. A feltevésem a szerfüggőséggel kapcsolatos kutatásom téziseinek és eredményeinek ismertetésével igyekszem igazolni.

Szalkai Dániel formatervező, MOME Doktori Iskola hallgatója

 

15:05-15:15 BENCE BETTINA— DABI-FARKAS RITA: Nézőpontok egymásért

A Magyar Képzőművészeti Egyetem művész és kurátor szakos hallgatóival a Vigyázat, törékeny kiállításban megvalósított három alkalmas workshop tapasztalatait mutatja be.

Bence Bettina múzeumpedagógus, kurátor; Dabi-Farkas Rita múzeumpedagógus, a Vigyázat, törékeny. Handle with Care c. kiállítás társkurátora, Ludwig Múzeum

 

15:15-15:25: ZÁRSZÓ: Fehér Zsuzsanna PhD, Ludwig Múzeum, kommunikációs igazgatóhelyettes

 

15:30 – 17:30 WORKSHOPOK

    1. Stephanie Winter: Sharing session (angol nyelvű)

SHARING SESSION is a format created by artist Stephanie Winter as part of her artistic practice, involving the creation of installations, laboratories, and new forms of exploration, exchange, and holistic learning together with the audience. It aims to create a safe space for peace, open a window for hopeful and visionary thoughts, and explore societal challenges through coming together, sharing ideas, potentials, and meals while delving into notions of care, activism, and togetherness.

All participants are invited to bring something so that the act of caring for each other and carrying the energy of this moment of togetherness is shared by each participant. We kindly request each participant to contribute a small impulse related to the theme of care or a specific word within this context. This contribution can take the form of an object, a thought, a gesture, a song, a track, or an edible creation. This concept of a sharing ceremony is inspired by Ursula Le Guin's 'Carrier Bag Theory,' which emphasizes the collection not only of food but also the seeds of stories and perspectives, encouraging exchange and sharing within our circle and beyond.

Please note that for our sharing sessions, we gather in a non-hierarchical manner, sitting on the floor around a low table.

    2. Andalító lelkek  

Workshop vezeti: KIS JUDIT intermédia-művész

A workshop az állatok jellemzőinek és érzékelési szintjeinek játékos megtapasztalására      invitál. Relaxációs gyakorlatokkal, valamint a tapasztalataink megosztásával lehetőséget teremtünk a nyílt párbeszédre, és új perspektívákat ismerhetünk meg. A közös gondolkodás és tudásmegosztás célja, hogy mélyebb kapcsolatot alakítsunk ki önmagunkkal és a természettel.

   3. Tevékeny gondolkodás

Workshopot vezetik: PÓCSIK ANDREA független kultúrakutató, filmtörténész, egyetemi oktató; OLÁH NORBERT képzőművész

A „Tevékeny gondolkodás” módszertani tapasztalatai alapján állítjuk össze a résztvevők számára azt az interaktív foglalkozást, amely a kiállításhoz kapcsolódva, az ott megvalósult kurátori koncepciók és sokszínű művészi alkotásmódok elemzésében különös hangsúlyt helyez az inklúzióra, az egymás mellé helyezett munkák párbeszédére, az érintettek bevonására.

  1. Vállalható-e az egyszerűen/könnyen érthető szakszöveg a múzeumi térben?

Workshopot vezetik: DR. HORVÁTH PÉTER LÁSZLÓ gyógypedagógus, főiskolai oktató SZIKRA RENÁTA művészettörténész, jelenleg a Kassák Múzeum kommunikációs és közönségkapcsolati munkatársa, a múzeum akadálymentes kommunikációra törekvő projektjeinek koordinátora. VÉKONY ANNA design- és művészetmenedzsment szakos hallgató (MOME), a Kassák Múzeum gyakornoka, a Dress-coding csapattagja.

Egyre több magyarországi múzeum készítteti el a múzeumi szakszövegek alacsonyabb nyelvi kompetenciájú látogatók számára is érthető szövegváltozatát, hogy a szokásos múzeumlátogató elit mellett ezeket a célcsoportokat is meg tudják szólítani. A workshop keretében szeretnénk bemutatni a Kassák Múzeumban folyó kísérleti projekteket, valamint a Salzburg Museum innovációját. Érdemi vitát kívánunk kezdeményezni arról, hogy vajon mi a célja a múzeumi térben elhelyezett falszövegeknek.

  1. Hogyan látjuk egymást? – a hajléktalanság kulturális reflexiói

Beszélgetést vezetik: BALOG GYULA, tapasztalati szakértő KEPE RÓBERT, Menhely Alapítvány, Fedél Nélkül felelős szerkesztő LIBOR ZOLTÁN, a Kecskeméti Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága stratégiai és kommunikációs tanácsadója, a Mélymerülés Utcalap szerkesztője. KOVÁCS VERA, az Utcáról lakásba! Egyesület társelnöke

A kecskeméti Mélymerülés utcalap, a budapesti Fedél Nélkül utcalap és az Utcáról Lakásba! Egyesület közös beszélgetése a hajléktalanság kulturális terekben való megjelenéséről.

  1. Beszélgetés: Fotográfia mint a gondoskodás eszköze

Beszélgetés a Vigyázat, törékeny. Handle with Care kiállítás meghívott kiállító művészeivel Résztvevő művészek: Eperjesi Ágnes, Esterházy Marcell, Fátyol Viola, Szász Lilla Moderál: Gellér Judit, fotókurátor, szakíró, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szak mesterképzésének óraadó oktatója és a Néprajzi Múzeum MaDok-programjának kortárs jelenségekkel foglalkozó muzeológusa

 

Támogatók és partnerek

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.