Múzeumok Éjszakája 2022

2022. június 25. 16.00–23.59
Mikor
2022. június 25. 16.00–23.59
Bérlettel nem látogatható

Múzeumok Éjszakája a Ludwig Múzeumban

Az év leghosszabb éjszakáján minden érzékszervre ható élményben lehet részed a Ludwigban! Egy illatkalandtúrán megtudhatod, hogy van-e szaga a white cube-ak, és milyen illatot eredményeznek a kurátorok erőfeszítései. Az Időgép című kiállításunkon ezúttal Tóth Krisztina költővel sétálhatsz végig, aki saját szövegeiből is felolvas. Exkluzív filmvetítésünk keretében megismerheted a nyolcvanas évek underground szubkultúrájának egyik különleges figuráját, Klaus Nomi-t, aki kontratenorként dívákat megszégyenítő karizmával, és egy operaénekes stílusában adott elő pop számokat. Workshopjainkon bolond-robotokat, vagy különleges játékos növényeket készíthetsz, szabadpolcunkon pedig ismét ingyenesen elvihető kiadványok között találhatsz kincsekre. Hagyományos raktársétánkon bepillanthatsz a kulisszák mögé és felfedezheted a nagyközönség elől egyébként elzárt területeket, sőt az óriásliftet is kipróbálhatod, és ha már elfáradtál élő, kizárólag vinylekből kevert DJ szettre is lazulhatsz a múzeum teraszán.

Vedd meg a jegyed nálunk, és kezdd a hosszú éjszakát a Ludwig Múzeumban! 

JEGYVÁSÁRLÁS
 

Nyitva tartó kiállítások:

Kiterjesztett jelen – Átmeneti valóságok | 1. emelet 
A kiállítás a permanens átmenetiség állapotát állítja középpontba: azt a pillanatot ragadja meg egy folyamatból, amelyben a jelen idődimenzió kitágul és – a képzőművészet eszközrendszere segítségével – közelről figyelhetők meg az állapot jellemzői, belső történései. Mintha egy sűrűsödési pont (a jelen) összes, egyszerre benne zajló folyamatát egyben és folyamatosságában látnánk, kimerevítve az utolsó előtti pillanatot – egyfajta kifeszített jelenként.

Előhívás | 2. emelet
A kiállítás vezérelvét a materiális, illetve perszonális értelemben vett traumaforrások vizuális művészeti eszközrendszerekkel történő átdolgozása, performatív megjelenítésének újszerű elemzése adja. Azt vizsgálja, hogy az utóbbi két-három évtizedben hogyan változott meg a művész részvétele ezekben a folyamatokban, milyen új megközelítési módok és szempontok merültek fel a különböző művészeti gyakorlatokban.

Időgép | 3. emelet
A Ludwig Múzeum kiállítása nem az időutazás tudományos-fantasztikus lehetőségével foglalkozik, hanem az idő és a művészet viszonyát vizsgálja különféle szempontokból, és magukat a műveket tekinti olyan időgépeknek, melyek lehetővé teszik számunkra a mentális utazást. A múzeum mintegy 1000 darabot számláló gyűjteményéből olyan műveket válogattunk, amelyek az egyéni, a művészi és a történelmi idő különböző aspektusait tárják a néző elé, a kurátor személyes nézőpontjából.

 

★ PROGRAMOK ★


16.30-tól | Szabadpolc

A tavalyi nagysikerű akció után idén is ingyenesen elvihető kortárs katalógusok, Ludwig kiadványok, művészeti folyóiratok várják új gazdájukat, amíg a készlet tart.

Helyszín: fölszint, a jegypénztárral szemben

 

17.00 – 18.00 | Hahó, Múzéj!

Interaktív családi múzeumi séta az Időgép című kiállításban a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusaival

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

18.00 – 19.30 | Mű-kert workshop

A múzeum új közösségi terében megvalósuló workshopon különleges, játékos növényeket készíthetnek és „ültethetnek” el az érdeklődők.
A workshopot vezeti: André Péter

Helyszín: I. emelet, Lumi tér

 

18.00 – 19.00 | "Ki ne fuss az időből"

Tóth Krisztina az egyik legismertebb és legolvasottabb magyar szerző. A Múzeumok Éjszakáján az Időgép című gyűjteményi kiállítás műveihez válogat saját szövegeiből. Beszélgetőpartnere Szipőcs Krisztina, a kiállítás kurátora.

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

18.00 – 23.00 | Mini tárlatvezetések

A programon a múzeum új tárlatvezetőivel találkozhatnak az érdeklődők, akik kedvenc műalkotásukat is bemutatják az Időgép című kiállításban. Ismerjék meg a csapat új tagjait, a következő időszakban velük találkozhatnak a rendszeres és megrendelt tárlatvezetéseken is! 
A vezetések 20 percesek. 

19.00 | Puszt Zsófia 
20.00 | Hanka Nóra 
20.30 | Várhelyi Valentina 
21.00 | Márkus Dorottya 
22.00 | Tóth Boglárka 

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

18.00 – 01.00 | Bem aka Matild DJ szett a Múzeum teraszán

Bem Tábornok, a Ludwig Múzeum rezidens DJ-je és Dj ER (AT) egy igazi, vinylből kevert muzeális egzotikával készül, az élvezhető fogyaszthatóság és a kacsintós humor keretein belül.

Helyszín: P’art Kávézó terasz Dj Bem (HU) & Dj ER (AT)

 


19.00 – 20.00 | A nazális érzékelés fenomenológiája – Illatkalandtúra Lipovszky Csengével, Magyarország egyetlen illatesztétájával

„A szaglás az egyik legerősebb szuperhatalmunk, csak az eltelt évezredek alatt szinte teljesen elfelejtettük használni. A program során beleszagolunk ebbe a bennük élő, ösztönös tudásba, és a túra végére az is kiderül, mit árul el az »ártatlan szagolóról« a szaglása.” Vajon milyen lehet az üres tér illata? Van-e szaga a white cube-nak, és vajon milyen illatanyagot eredményeznek a kurátorok erőfeszítései? A program a Kiterjesztett jelen című kiállításhoz kapcsolódik, ahol Dane Mitchell az üres tér illatával foglalkozó munkája is látható.

Helyszín: 1. emeleti kiállítótér

 

19.00 – 19.45 | Óriáslifttel a Ludwigban!

A legizgalmasabb dolgok egy múzeum életében is a színfalak mögött történnek! Ezen a különleges napon kollégáink vezetésével első kézből nyerhetnek bepillantást a látogatók a máskor elzárt területekbe! A séta után az Időgép című gyűjteményi kiállításba a műtárgyszállító óriáslifttel érkezünk meg, ahol rövid, interaktív tárlatvezetés zárja a programot. A vezetést a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa és restaurátora tartja. Maximum létszám: 20 fő

Helyszín: földszint, restaurátorműhely, raktárak, óriáslift, 3. emeleti kiállítótér

 

19.00 – 22.00 | Rajzoló robot-workshop

Alakítsd ötleteid és elképzeléseid rajzzá robotplotterek segítségével! Ismerd meg és próbáld ki, hogyan segítenek az algoritmusok, miképp terjesztik ki lehetőségeidet az automatizált gépi módszerek egy-egy rajz megvalósításában! A számítógépes grafika a manapság használt eszközökben leginkább elektromos és virtuális pixelekből áll. A képernyők megjelenése előtt viszont plotterekkel, robotokkal és speciális eljárásokkal jelenítették meg a vizuális tartalmakat. Napjainkban a túláradó képek és a vizuális környezet hatására kezdenek ismét előtérbe kerülni ezek az alternatív, lassabb, egyedibb képalkotó eljárások. A workshop során filccel és festékkel rajzoljuk ki a digitális tartalmakat, vektorokat, vonalakat, formákat művészpapírokra és más hordozókra. A számítógépes grafika alapjai, valamint a robotkarok vezérlése mellett így játékosan kerülünk közelebb a hagyományos képalkotás módszereihez is. Az esemény végén az elkészült munkák elvihetőek. A workshopot vezeti: Nagy Ágoston

Helyszín: 2. emeleti múzeumpedagógiai foglalkoztató

 

20.00 – 21.00 | Tompa Andrea író exkluzív tárlatvezetése az Előhívás című kiállításban

Tompa Andrea író, színikritikus, a Színház folyóirat főszerkesztője vezeti körbe a látogatókat az Előhívás című tárlaton. A kiállítás vezérelvét a materiális, illetve perszonális értelemben vett traumaforrások vizuális művészeti eszközrendszerekkel történő átdolgozása, performatív megjelenítésének újszerű elemzése adja. Azt vizsgálja, hogy az utóbbi két-három évtizedben hogyan változott meg a művész részvétele ezekben a folyamatokban, milyen új megközelítési módok és szempontok merültek fel a különböző művészeti gyakorlatokban.

Helyszín: 2. emeleti kiállítótér

 

21.00 – 23.00 | The Nomi Song – Exkluzív filmvetítés

Klaus Nomi (1944-1983) a nyolcvanas évek underground szubkultúrájának egyik legkülönlegesebb, kultikus figurája. Kontratenorként dívákat megszégyenítő karizmával, és egy operaénekes stílusában adott elő pop számokat. Előadásmódjának elválaszthatatlan részét jelentették különleges jelmezei, és saját magát szerényen „a tökéletes videósztárként” aposztrofálta. Sajnálatosan rövid pályafutása alatt összesen két albumot és egy koncertlemezt jelentett meg, amelyen saját dalok mellett klasszikus zenei feldolgozások is hallhatók. Számos zenésszel működött együtt, többek között David Bowie-val is. A film posztumusz tisztelgés a nagy német művész előtt. 2004-ben a film a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb dokumentumfilm kategóriában Ezüst Medve-díjat nyert. The Nomi Song 96 perces fim Rendezte: Andrew Horn Produkció: CV Films Berlin, ZDF / Arte, Film Stiftung NRW

Helyszín: 1. emelet, előadóterem

 

21.00 – 21.45 | Óriáslifttel a Ludwigban

A legizgalmasabb dolgok egy múzeum életében is a színfalak mögött történnek! Ezen a különleges napon kollégáink vezetésével első kézből nyerhetnek bepillantást a látogatók a máskor elzárt területekbe! A séta után az Időgép című gyűjteményi kiállításba a műtárgyszállító óriáslifttel érkezünk meg, ahol rövid, interaktív tárlatvezetés zárja a programot. A vezetést a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa és restaurátora tartja. Maximum: 20 fő

Helyszín: földszint, restaurátorműhely, raktárak, óriáslift, 3. emeleti kiállítótér

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.