Múzeumok Éjszakája 2023

2023. június 24. 18.00–23.59
Mikor
2023. június 24. 18.00–23.59
Bérlettel nem látogatható

Közös plüsstotem-építés, szubjektív tárlatvezetések kedvenceitekkel és éjféli zseblámpás múzeumi séta vár az év leghosszabb éjszakáján a Ludwig Múzeumban.  

JEGYVÁSÁRLÁS

Frissen nyílt időszaki tárlatunk, A cukiság faktor című nemzetközi válogatás egy a nemzetközi művészeti életben is kurrens témát, a cukiság fogalmának átalakulását és az így kialakult újfajta esztétikai fogalmat veszi górcső alá. A kiállítást Csepelyi Adrienn, majd Szapora Márk esztéta szubjektív tárlatvezetésén, egy gyurmaworkshopon és korai Walt Disney-rajzfilmeken keresztül fedezheted fel, illetve Tóth Balázs Máté képzőművész közreműködésével egy plüssállatokból álló, nagyméretű helyspecifikus installáció megvalósításában is részt vehetsz.  

A Boris Lurie & Wolf Vostell. Művészet a Soá után című kiállítás az egyéni és társadalmi traumák, valamint az emlékezet témáját egy művészbarátságon keresztül vizsgálja. A téma mélyebb megértését Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus vezetése segíti, akivel együtt olyan kérdésekre keressük a választ, mint: Mikor van idő a felszínen túlra látni, a kötelezőnél mélyebbre merülni? Mikor van bátorság a félelmetesre? Mikor jön el a szembenézés ideje? És mit látunk, ha szembenézünk? A kiállítótérben a közös alkotás felszabadító erejét is megtapasztalhatod egy közösségi kollázs elkészítésén keresztül.  

A Ludwig gyűjteményében szereplő műveket bemutató Időgép című válogatásban Ott Anna és Grecsó Krisztián beszélgetését hallgathatod meg a családi történetek fontosságáról, levetítjük a George Orwell 1984 című regényéből készült, mára legendássá vált filmet, éjféltől pedig zseblámpás múzeumi sétát szervezünk.  

Ha pedig könnyedebb időtöltésre vágysz, kipróbálhatod a METU hallgatói által tervezett különleges játékokat, társasjátékokat, melyeket a kiállítás műtárgyai inspiráltak, és nem marad el a már megszokott, élő DJ-szett sem a múzeum pazar teraszán.

 

Vedd meg a jegyed nálunk, és kezdd a hosszú éjszakát a Ludwig Múzeumban! 

JEGYÁRAK
felnőtt: 2500 Ft
gyermek (6–18 év): 1200 Ft
6 éves kor alatt a belépés ingyenes!

JEGYVÁSÁRLÁS
 

Nyitva tartó kiállítások:

A CUKISÁG FAKTOR | 1. emelet

A nemzetközi válogatás célja, hogy bemutassa és kontextusba helyezze a kortárs művészet, különösen a festészet egyik világszerte elterjedt új és aktuális tendenciáját. A jellemzően a középgenerációhoz tartozó művészek alkotásaikban előszeretettel emelik be és gondolják újra, főként a kilencvenes évek rajzfilmjeiből ismert figurákat. Ez a könnyen felismerhető vizuális nyelv, amely az absztrakció és a figuralitás között mozog, és amely e két pólus tudatos elmosódásával, összjátékával vagy akár szétválasztásával kísérletezik.

 

BORIS LURIE & WOLF VOSTELL. MŰVÉSZET A SOÁ UTÁN | 2. emelet

Boris Lurie és Wolf Vostell legfontosabb témája a holokauszt felfoghatatlan borzalma volt. A háború, a kegyetlenség, az erőszak és az emberiség ellen elkövetetett bűnök drámai megjelenítésével igyekeztek felhívni a figyelmet a közös felelősségvállalás szükségességére. Vostell arra törekedett, hogy a művészethez méltóvá tegye az életet, Lurie pedig úgy tekintett a művészetre, mint a túlélés lehetőségére. A két művész alkotásai az érzelmekre hatnak, szembesítenek a tömegmédia által megrajzolt csalóka „valósággal”.

 

IDŐGÉP | 3. emelet

A Ludwig Múzeum kiállítása nem az időutazás tudományos-fantasztikus lehetőségével foglalkozik, hanem az idő és a művészet viszonyát vizsgálja különféle szempontokból, és magukat a műveket tekinti olyan időgépeknek, melyek lehetővé teszik számunkra a mentális utazást. A múzeum mintegy 1000 darabot számláló gyűjteményéből olyan műveket válogattunk, amelyek az egyéni, a művészi és a történelmi idő különböző aspektusait tárják a néző elé, a kurátor személyes nézőpontjából.

 

 

PROGRAMOK


17.00 – 18.00 | Csepelyi Adrienn exkluzív tárlatvezetése A cukiság faktor című kiállításban
Csepelyi Adrienn

Csepelyi Adrienn író, újságíró, publicista látogatóként és meghívott vendégként is visszatérő vendég a Ludwig Múzeumban. „Csak egészség legyen meg kortárs művészet!” – ez Adrienn mottója, aki szenvedélyesen keresi és írja meg a popkultúra összefüggéseit és életünkre gyakorolt hatását. Ahogy Popfilter című podcastjában, úgy tárlatvezetéseiben is előfordulhat bármi a zenehallgatástól a versekig, a személyes sztoriktól a legkülönfélébb kulturális referenciák felidézéséig. Egy biztos: unalom kizárva. 

Helyszín: 1. emeleti kiállítótér

 

17.00 – 22.00 | Ragaszd le – tépd fel!
kollázs workshop

A Boris Lurie & Wolf Vostell. Művészet a Soá után c. kiállítás kapcsán a Ludwig Múzeum látogatói részesei lehetnek a közös alkotás felszabadító erejének. Az érdeklődők az egyéni és társadalmi traumák, valamint az emlékezet témáját egy művészbarátságon keresztül bemutató kiállítás terében egy folyamatosan épülő, fejlődő közösségi kollázs készítésében vehetnek részt. A kollázs készítésébe egyénileg vagy családdal, barátokkal is be lehet kapcsolódni. 

Helyszín: 2. emeleti kiállítótér

 

17.00 – 20.00 | Játék-éj – Az Időgép kiállításhoz kapcsolódóan
METU társasjátékok

A Múzeumok Éjszakáján a látogatók újra kipróbálhatják a múzeum Időgép című kiállításának műtárgyai inspirálta, a METU hallgatói által tervezett különleges játékokat, társasjátékokat. Az egyetem tervezőgrafika szakos hallgatói 2022 őszén a Ludwig Múzeummal szoros együttműködésben játékok, társasjátékok, illetve múzeumpedagógiai programba beépíthető eszközök tervezésében vettek részt. A látogatók játszhatnak az egyedi, egyelőre csak prototípusként elkészült játékokkal, ezek segítségével kerülve közelebb a művekhez és a kortárs művészethez.  

A játékokból egy-egy darab áll rendelkezésre, ezért azokat érkezési sorrendben lehet kipróbálni.  

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

18.00-tól | Gyurma workshop A cukiság faktor című kiállításhoz kapcsolódóan
Gyurma Workshop

A Múzeumok Éjszakáján A cukiság faktor című kiállításhoz kapcsolódva a Gelitin művészcsoport műveit gondoljuk újra egy saját kompozícióban. A kollektíva gyakran használ gyurmát munkája során, melyet alakíthatósága, a gyermekkori emlékeket előhívó játékos természete vonzó anyaggá tesz mindenki számára. A különböző anyagokat, színeket, formákat és a bennük rejlő lehetőséget te is kipróbálhatod egy gyurmafestményen. Az este folyamán a látogatók kreativitásának csak a képzelet szabhat határt.  

A gyurmaképek készítése egyénileg vagy csoportosan a megadott idősávban bármikor lehetséges. 

Helyszín: 2. emelet, foglalkoztató

 

18.00 – 23.00 | Cukiság? – Korai Walt Disney rajzfilmek vetítése
Walt Disney

A cukiság faktor című kiállításon szereplő, jellemzően a középgenerációhoz tartozó művészek előszeretettel emelik be alkotásaikba és gondolják újra a rajzfilmekből ismert figurákat. Ez egy könnyen felismerhető vizuális nyelv, amely az absztrakció és a figuralitás között mozog, és amely e két pólus tudatos elmosásával, összjátékával vagy akár szétválasztásával kísérletezik. 

A kiállításon a cukiság és a hátborzongató fogalma kéz a kézben jár – a Disney hőskorából származó rajzfilmepizódokban ugyanez a jelenség érhető tetten: (ön)irónia, társadalomkritika, globális problémák vizsgálata.  

Helyszín: 2. emelet, könyvtár

 

19.00 – 01.00 | Hangulatfelelős: röböter kollektíva - Kemuri, Simoniac, Enrico Palazzo Jr.
Röböter kollektíva

Egy jó este elmaradhatatlan eleme a jó zene! Sokat sétáltál már, és még hosszú a (leghosszabb) éjszaka? Pihenj meg a múzeum impozáns panorámát nyújtó teraszán, lazulj egy kicsit, és vedd fel újra a ritmust! 

Helyszín: P’Art kávézó terasz

 

19.30 – 20.30 | Beszélgetés az Időgép kiállításban. Vendégünk: Grecsó Krisztián és Ott Anna
Ott Anna, Grecsó Krisztián

Az Időgép kiállítás kapcsán Ott Anna beszélget Grecsó Krisztiánnal családtörténetről, személyes élettörténetekről, naplókról és családi fotóalbumokról, Szipőcs Krisztina részvételével.   

  • Grecsó Krisztián író, költő, dalszerző, az Élet és Irodalom szerkesztője. Nemrégiben jelent meg Lányos apa című kötete. Grecsó egyik központi témája a család mint az identitás meghatározója és az a viszony, melyben az egyén kapcsolata a saját múltjával kialakul. 
     
  • Ott Anna a Hadik Kávéház művészeti vezetője. A Margó Irodalmi Fesztiválon indított sorozatban híres olvasókkal beszélget kedvenc könyvélményükről, könyvismertetői a Könyves Magazinon olvashatók. Kiskamaszként beszippantotta az olvasás, és azóta nem ereszti – húsz éve nem talál a könyveknél hűbb és szórakoztatóbb társat. 
     
  • Szipőcs Krisztina művészettörténész a Ludwig Múzeum szakmai igazgatóhelyettese, az Időgép kiállítás kurátora. Gyermekkorában rajongott a sci-fiért, aztán mégis történelem-magyar szakra jelentkezett a bölcsészkarra, ahol művészettörténészi és magyartanári diplomát szerzett. Az Időgép kiállításban egyesítette a múlt, a jelen és a jövő iránti érdeklődését, valamint a művészet iránti rajongását.  

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

21.00 – 22.00 | Orvos-Tóth Noémi tárlatvezetése a Művészet a soá után című kiállításban
Orvos-Tóth Noémi

Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus, író exkluzív tárlatvezetése a Boris Lurie & Wolf Vostell. Művészet a soá után című kiállításban.  

Mikor van idő a felszínen túlra látni, a kötelezőnél mélyebbre merülni? Mikor van bátorság a félelmetesre? Mikor jön el a szembenézés ideje? És mit látunk, ha szembenézünk? A Művészet a Soá után című kiállítás kapcsán az emberben rejlő sötét késztetésekről gondolkodunk, a gonosz természetéről, arról, mit hagy maga után, és hogyan lehet úgy emlékezni rá, hogy az emlékezés egyszersmind akadálya is legyen, hogy a rossz újra életre keljen. 

Helyszín: 2. emeleti kiállítótér

 

22.00 – 23.00 | Szapora Márk esztéta tárlatvezetése A cukiság faktor című kiállításban
Szapora Márk

Szapora Márk Aurél esztéta, a Laokoón online folyóirat főszerkesztője tart szubjektív tárlatvezetést A cukiság faktor című új kiállításunkban.  

A „cukiság” („cuteness”, „kawaii” stb.) látszólag ismert és értett jelenség, ám valójában szerteágazó, néhol egymásnak ellentmondó jelentésekből áll össze. Ha valami „cuki”, akkor arra figyelni kell, törődni kell vele, gondoskodásra késztet. Éppen ez a veszélye, elleplezhet ezzel a tulajdonságával bármit, hogy mikor itt az idő és kedvezőek a feltételek, megmutassa valódi arcát. A táraltvezetés során ezt fogjuk „leleplezni”. 

Helyszín: 1. emeleti kiállítótér

 

18.00 – 23.30 | Mini tárlatvezetések
Tárlatvezetések

A programon a múzeum új tárlatvezetőivel találkozhatnak az érdeklődők, akik kedvenc műalkotásukat is bemutatják az Időgép és a Boris Lurie & Wolf Vostell. Művészet a soá után című kiállításban. Ismerjétek meg a csapat új tagjait, a következő időszakban velük találkozhattok a rendszeres és megrendelt tárlatvezetéseken is!  A vezetések 30 percesek.  

Időgép | 3. emeleti kiállítótér

  • 18.00 – 18:30 | Kasztovszky Anna
  • 22.00 – 22.30 | Kasztovszky Anna

Boris Lurie & Wolf Vostell. Művészet a soá után | 2. emeleti kiállítótér

  • 20.00 – 20:30 | Hádinger Nóra
  • 23.00 – 23.30 | Hádinger Nóra

 

22.00 – 23.50 | Filmvetítés: 1984
1984 film pillanatkép

Az 1984 című film George Orwell azonos című regényének feldolgozása.  

A jövőben járunk. A Föld lakossága egy nukleáris konfliktust követően három országra oszlik, melyek állandó harcban állnak egymással. A totalitárius Óceániát a mindent látó Nagy Testvér kormányozza, fővárosa pedig Londonban van. Az egyéniség bárminemű megnyilvánulását szigorúan üldöző állam egyik polgára, Winston Smith, az Archívumok részlegén dolgozik hivatalnokként. Titokban naplót vezet, melyben leírja titkos vágyait. Egy nap megismerkedik a vonzó Juliával, aki az Igazság részlegén dolgozik. Megbeszélnek egy randevút annak ellenére, hogy ez tiltott tevékenységnek számít. A szerelmesek végül úgy döntenek, megszöknek, de az elnyomó állami apparátus útjukat állja. 

Eredeti cím: Nineteen Eighty-Four 
angol filmdráma, 106 perc, 1984 
Rendező: Michael Radford 
Írta: George Orwell 

Helyszín: 2. emelet, foglalkoztató

 

0.00 – 0.50 | Kis éji fények - zseblámpás múzeumi séta az Időgép című kiállításban
Hemrik Laci tárlatvezetése

Kivételes alkalom, hogy sötétben (azaz majdnem sötétben) tegyünk sétát a Ludwig Múzeum gyűjteményi kiállításában. Az elemlámpák vagy a mobiltelefonok fényei segítenek bennünket, hogy megtaláljuk a termek közti átjárót és persze, hogy „rávilágítsunk” Picasso, David Hockney, Benczúr Emese, Fehér László és más művészek munkáinak izgalmas részleteire. 

A kiállítás ebben az idősávban csak vezetéssel látogatható. A résztvevők száma limitált: 20–25 fő. Beengedés érkezési sorrendben. 

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

 

Folyamatosan | Adj hozzá! – Növeld te is a cukiságfaktort a plüsstotem bővítésével
Plüss totem

A cukiság faktor című nemzetközi csoportos kiállítás részeként a Ludwig Múzeum földszinti előterében Tóth Balázs Máté kortárs képzőművész közreműködésével egy plüssállatokból álló, nagyméretű helyspecifikus installáció valósul meg. A rendhagyó akcióba szeretnénk a múzeum látogatóit is bevonni, mégpedig úgy, hogy egy-egy plüssállattal járuljanak ők is hozzá az installáció gyarapításhoz. Az összegyűjtött figurákat a kiállítás zárását követően gyermekeket támogató szervezeteknek, intézményeknek, kórházaknak ajánljuk fel. 

A plüssállatok felhasználásával, beépítésével létrehozott installáció egyik legfontosabb előképe és kiindulópontja Mike Kelley (1954–2012) amerikai képzőművész amorf formájú, szintén plüssökből készített lebegő konstrukciói, szobrai. Az amerikai kulturális teoretikus, Sianne Ngai, aki elsőként lett figyelmes a cukiság mint esztétikai kategória potenciáljára, a plüssállatokat a cuki tárgyak par excellence példájaként tartja számon.

A gyűjtés időszaka: 2023. 06. 01. – 06. 25.
Támogatók: REGIO Játék, Ty

Helyszín: földszint, lépcsőforduló

 

JEGYVÁSÁRLÁS
 

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyből a Ludwig Múzeum részleteket használhat fel a múzeum és programjainak népszerűsítése céljából és egyéb promóciós célokra. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet, de a Ludwig Múzeummal vagy az általa jogosított harmadik személyekkel szemben a felvétel felhasználásával összefüggésben semmilyen követeléssel nem élhet.